Zdecydowany zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o rozpoczęciu nadawania roboczych danych do nawigacji wykorzystując nowe 2 satelity działające w ramach systemu zwanego Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 i 10 zostały ustawione na orbicie 11 września 2015 r. Po wykonaniu wielomiesięcznych, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. Zwłaszcza, za pomocą wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na terenie Belgii, wykonywano analizy częstotliwości fal radiowych nadawanych z tych orbiterów, żeby określić kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Sprawdzono także wydajność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Testy były prowadzone z terenu Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu badano wydawanie komend jak również kontrolowanie orbiterów, za to w drugim nadzorowanie przesyłania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się sukcesem na kilka dni wcześniej aniżeli zakładał plan. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przekazywanie pełnych sygnałów do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje na chwilę obecną także testy dwóch nowych satelitów nawigacyjnych (o numerze 11 oraz 12), jakie wysłano w Kosmos 17.12.15 r. Natomiast satelity o numerach 13 oraz 14 odbyły w ostatnim czasie testy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na obszarze Holandii a później były schowane do magazynowania czekając na start.

W międzyczasie na terenie Niemiec prowadzona jest produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Ostateczny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 orbitery. W tej chwili nadawane sygnały nawigacyjne są w formie „tymczasowej” – użytkuje je branża satelitarna do naszykowania produktów i usług, jakie w późniejszym czasie będą dane użytkownikom.