Inni raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Raka gruczołu prostaty da się zwalczyć lekiem na nowotwór piersi, a środek na czerniaka złośliwego może być skuteczny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Naturalnie warunkiem jest, że oceni się, jaka mutacja wywołała raka u pacjenta. Gdyby krajowi medycy mogli diagnozować tak skrupulatnie, jak koledzy z USA, pacjenci uniknęliby wyniszczającego leczenia, chociażby stosowanej w zasadzie na chybił trafił chemioterapii. Wielu z takich osób ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie do niedawna dzieliliśmy nowotwory w zależności od części ciała, które atakowały. Badano nowotwory piersi, płuca, jelita grubego bądź prostaty Obecnie wiemy, iż jest to nie tylko lokalizacja, lecz w pierwszej kolejności pojawianie się pewnych mutagenów sprawia, że określony sposób leczenia okazuje się być skuteczny albo absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge analizuje otrzymane wycinki nowotworów pacjentów z całego świata badając przy okazji mnóstwo genów, które mogą mieć wkład w rozwijaniu się raka. Dla każdej osoby pacjenta przygotowuje indywidualny raport przedstawiający dostępną wiedzę w zakresie znalezionych zmian genomowych i wskazówki, które medykamenty oraz dlaczego należy zastosować w tym konkretnym przypadku.

W ciele letniej obywatelki Ameryki Corey Wood guza płuc wykryto 14 dni po fakcie, kiedy odbyła półmaraton. Kobieta była w doskonałej formie i nie miała żadnych skutków choroby. W czasie wizyty u okulisty, na którą udała się jedynie po soczewki kontaktowe oznajmiła lekarzowi, że ma świetlne błyski w oczach. Okulista zlecił kompleksowe badania, w czasie jakich znaleziono guzy w obrębie płuc, węzłach chłonnych a także miejsca przerzutów do kości. Okazał się to rak płuca w poważnym czwartym stadium. Zdawało się, że jedynym wyjściem leczenia stanie się długa oraz wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący przesłał jednakże materiał z nowowoworu do badań profilowania genomowego. Odkryto, iż raka wywołała mutacja genów ROS1 oraz istnieje na ten rodzaj mutacji nakierowane lekarstwo. Było skuteczne. Obecnie płuca Corey Wood są czyste. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych obecnych w próbce rakowej u leczonej osoby a także dobór dopasowanej terapii do danej sytuacji – stanowi to rewolucyjne nastawienie do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini prezes Foundation Medicine w Cambridge na obszarze Massachusetts, która owe badania przeprowadza informuje, że dzięki nim pacjent stosuje odpowiedni medykament w koniecznej dawce nastawiony na określony cel. Od chwili przesłania materiałów do napisania raportu mija w granicach 2 tygodni. Aby zrealizować test wymagana jest mała ilość próbki z nowotworem. Będzie mogła to być tkanka pobrana ówcześnie do analizy histopatologicznej. Wynik analizy prezentuje dane o najistotniejszych dla procesu leczenia zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach celowanych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych nad lekami, które są w stanie pomóc. Tego typu wiedza pozwala lekarzowi zdecydować się na najskuteczniejsze leczenie.